Czy warto korzystać z przedłużaczy mieszkaniowych?

W każdym mieszkaniu znajdziemy mnóstwo sprzętów podpiętych do prądu. Jest ich zazwyczaj tak wiele, że do znajdujących się w domu gniazdek nie zdołamy podłączyć wszystkich urządzeń. Nie ma jednak czym się przejmować! Wystarczy skorzystać z przedłużaczy mieszkaniowych, by móc cieszyć się działającym sprzętem.

Przykład zastosowania przedłużacza mieszkaniowego

Przedłużacze mieszkaniowe jak te tutaj, to urządzenia, które składają się z jednego, dwóch lub kilku kontaktów oraz kabla pozwalającego na podłączenie ich do zwykłego gniazdka. Przykładem popularnego zastosowania przedłużaczy jest wykorzystanie ich do uporządkowania okablowania pod biurkami komputerowymi.

Jeżeli mielibyśmy podpinać oddzielnie monitor, głośniki, jednostkę centralną i oświetlenie biurkowe, to prawdopodobnie nie starczyłoby nam ściennych gniazdek.

Co więcej, wiele przedłużaczy tego typu posiada również guzik ON/OFF pozwalający na włączenie lub wyłączenie wszystkich podłączonych urządzeń za jednym zamachem. Podwyższa to poziom bezpieczeństwa i pozwala na bardziej efektywne oszczędzanie energii.

Jak używać przedłużaczy?

Pamiętajmy, że przedłużacze mieszkaniowe są przeznaczone do użytku domowego. To oznacza, iż nie nadają się do przekazywania prądu o napięciu wyższym niż 230 V. Nie używajmy ich zatem do zasilania urządzeń, które potrzebują prądu o wyższym napięciu, gdyż może to skończyć się zwarciem.

Kable od przedłużaczy są często narażone na przetarcia lub przerwanie, szczególnie jeśli mamy w domu zwierzęta. Dlatego przed każdym użyciem sprzętu sprawdzajmy, czy przewód na pewno jest w dobrym stanie. Oczywiście, z przedłużaczy można korzystać wyłącznie w pomieszczeniach suchych.

Ponadto, na każdym takim urządzeniu sprawdzimy, jakie jest jego maksymalne obciążenie. Sumaryczna moc podpinanych sprzętów nie może przekroczyć tego limitu. Uważajmy również na to, aby nie forsować ściennych gniazdek.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli przedłużaczy mieszkaniowych. Różnią się one od siebie takimi parametrami jak:

  • długość kabla
  • ilość kontaktów
  • maksymalne obciążenie.

Żaden klient nie będzie miał zatem problemów ze znalezieniem sprzętu, który będzie odpowiadał jego wymaganiom. Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy, która pozwoliłaby nam na dokonanie pewnego zakupu, zawsze możemy skontaktować z obsługą sklepu, która udzieli nam wszelkich potrzebnych wskazówek.

Przedstawione argumenty pokazują z kolei, że zakup przedłużacza może rozwiązać kilka problemów związanych z eksploatacją domowej instalacji elektrycznej.