Czym jest cyberprzestrzeń?

Aby w pełni zrozumieć czym jest cyberbezpieczeństwo, należy wcześniej zapoznać się z terminem samej cyberprzestrzeni. Określana jako „przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji, tworzona przez systemy teleinformatyczne”, to miejsce w którym wszelkie dane osobowe są narażone na ataki ze strony hakerów, nazywanych cyberprzestępcami. Sam termin „cyberbezpieczeństwo” rozumiany jest jako „zespół zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni” (więcej – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html). Mówiąc inaczej – aby móc w pełni bezpiecznie przemierzać sieć, należy zapoznać się z zagrożeniami, czyhającymi na każdego użytkownika net-u, oraz sposobami zabezpieczania się przed atakami.

Jak czuć się cyberbezpiecznym?

Przede wszystkim, każdy użytkownik Internetu powinien posiadać aktualne programy zapewniające ochronę danych osobowych. Większość aplikacji antywirusowych posiada obecnie funkcje zabezpieczające nasze dane w sieci, ponadto często można spotkać się z usługą VPN, której zadaniem jest szyfrowanie informacji przesyłanych przez Internet. Taka funkcja nie tylko chroni naszą tożsamość jako użytkowników, ale także daje nam dostęp do treści niedostępnych w obcych krajach np. ze względu na propagandową politykę państwa.

Dobrym krokiem w stronę cyberbezpieczeństwa jest także omijanie podejrzanych stron internetowych. Nie wszyscy jednak posiadamy wystarczające umiejętności, aby móc od razu rozpoznawać niebezpieczne witryny, ale świadomość jak mogą one działać, oraz w jakich celach są zakładane, może uchronić nas (oraz nasze urządzenia), przed zagrożeniami. Przede wszystkim, podejrzane sklepy internetowe – strony, na których z łatwością możemy nabyć oryginalne towary (jak odzież, perfumy) po niższych cenach. Zazwyczaj tego typu miejsca to wręcz pułapki na nieświadomych użytkowników, zakładane przez hakerów. W niektórych przypadkach wystarczy samo wejście – wirusy, wykorzystywane np. do zbierania danych z naszych osobistych urządzeń, zostają przenoszone na nasze dyski, a wszystko jest możliwe poprzez samo odwiedzenie podejrzanej witryny.

Innym przykładem zagrożenia są niezidentyfikowane linki, wysyłane za pośrednictwem maili, czy nawet wiadomości poprzez popularne komunikatory. Haker może wykorzystać konto naszego znajomego w serwisie społecznościowym, aby rozesłać zakażony plik za pośrednictwem wiadomości tekstowej, do innych osób. Jeżeli inni użytkownicy odczytają wiadomość, a co gorsza, otworzą link wysłany w jej treści, zostają ofiarami cyberprzestępcy, a na ich urządzeniach zostaje rozprzestrzeniony wirus.