Testerzy bezpieczeństwa informatycznego – czym się zajmują?

Systemy teleinformatyczne, jak sieci komputerowe to dziś jeden z ważniejszych aspektów działania różnego rodzaju przedsiębiorstw i instytucji. Jako że informacje – nawet te najcenniejsze – są przechowywane w formie elektronicznej, mogą stać się łatwo celem ataków hakerów i różnorodnych przestępców. Tutaj do akcji wkraczają testerzy bezpieczeństwa informatycznego ze swoimi umiejętnościami.

Testy penetracyjne i certyfikaty poświadczające kompetencje testerów

Podstawowym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest odnalezienie wszelkich luk w zabezpieczeniach chroniących duże systemy teleinformatyczne jest wykorzystanie testów penetracyjnych – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/bezpieczenstwo-informatyczne/testy-penetracyjne.html. To niezwykle istotne, ponieważ celem potencjalnych ataków mogą stać się newralgiczne dane, od których zależeć może istnienie i zyski wielu firm i instytucji. Aby jednak testerzy mogli zostać do wykonywania tego rodzaju testów zaangażowani, muszą wykazać się posiadaniem odpowiednich umiejętności, które potwierdzają odpowiednie certyfikaty. A, jako że w systemach informatycznych stosuje się dziś wiele różnych rozwiązań (na przykład ze względu na mnogość wykorzystywanych urządzeń), istnieją też różnego rodzaju certyfikaty. Najbardziej ogólnym jest certyfikat OSCP, który zaświadcza posiadanie podstawowej wiedzy w dziedzinie testowania (przy czym wiedza podstawowa w tym przypadku to wiedza w dalszym ciągu bardzo zaawansowana, tyle że ogólna). Osobne certyfikaty potwierdzają wiedzę dotyczącą wykonywania testów penetracyjnych dla aplikacji webowych, sieci bezprzewodowych i wielu innych.

Skąd wywodzą się testerzy bezpieczeństwa informatycznego

Nie jest wielką tajemnicą, że część osób, które decydują się na karierę testera zabezpieczeń sieci teleinformatycznych to programiści, którzy mają za sobą konflikty z prawem, często z powodu właśnie działalności hakerskiej. Przesadą byłoby jednak sądzić, że dotyczy to wszystkich, albo nawet wielu testerów. Jest to raczej w tym zawodzie egzotyczna, choć bardzo malownicza mniejszość. Większość specjalistów w tej dziedzinie to osoby zajmujące się zarówno testowaniem, jak i tworzeniem zabezpieczeń.